NÜRDAM Mikro/ Nano Yarı İletken Teknolojileri Üretim Kursu

Sanayide çalışmakta bulunan mühendis ve teknik kadro başta olmak üzere yüksek lisans, doktora programlarına devam eden öğrencilerinde katılabileceği NÜRDAM mikro-nano sistemler üretim kursu düzenlenecektir. Uygulama ağırlıklı olarak düzenlenecek kurs boyunca uygulama öncesi belirlenen sınıflarda üretime yönelik teorik dersler verilecektir. Uluslararası standartlarda verilecek eğitim 5 gün sürecek ve sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olan katılımcılara kurumumuz tarafından katılım belgesi sunulacaktır. Alanında uzman kişiler tarafında verilecek olan teorik ve uygulamalı derler yarı iletken sanayinin temellerinden başlayarak mikro/nano cihaz üretim aşamalarının anlatımı ve uygulamaları ile son bulacaktır.

Eğitimler Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy kampüsünde bulunan NÜRDAM merkezi laboratuvarında verilecektir. Fotolitografi, ıslak ve kuru aşındırma sistemleri, plazma CVD, difüzyon fırınları, ısısal işlem cihazları gibi mikro/nano sistemlerin üretimi için gerekli bütün teçhizatı tek başına laboratuvar bünyesinde barındıran NÜRDAM bu yönleriyle ülkemizde tek olmaktadır.

Üretilen cihazlar yine NÜRDAM ve bünyesinde bulunan cihazlar kullanılarak performans analizleri yapılacak ve teknolojik uygunlukları belirlenecektir. Program sonunda üretilen ve değerlendirmesi yapılan cihazlar katılımcıların başarı durumları göz önüne alınılarak, hediye amaçlı verilecektir.

  • Eğitim, yarı iletken sektöründe çalışmalar yapacak genç katılımcılar için çok büyük yarar sağlayacaktır.
  • Ülkemizde diğer kurum ve kuruluşlar tarafından benzer eğitimler yüzeysel olarak veya parça parça verilmektedir. Avrupa standartlarında imkânlara sahip olması, hem üretim hem de karakterizasyon işlemlerinin bir bütün olarak sunulacağı için NÜRDAM ülkemizde bir ilki gerçekleştirecektir.
  • Fotonik sistem veya cihazlarla çalışan, temel üretim aşamaları hakkında bilgileri bulunmayan mühendis ve teknik eleman kadroları için ayrıca mükemmel bir deneyim olacaktır.
  • Kurs içerik olarak ayrıca yarı iletken teknolojileri konusunda çalışmalar yapmak isteyen akademisyen, doktora ve yüksek lisans öğrencileri için eşsiz bilgi ve deneyimler barındırmaktadır.

Kurs detayları ileriki dönemlerde NÜRDAM’ın internet sitesinden duyurulacaktır.

Ülkemizde çoğunlukla elektronik devrelerde entegre olarak kullanılan mikro işlemcilerin üretim aşamalarının öğretileceği bu kurs ile birlikte katılımcılar dünyada yaygın olarak bilinen ve maalesef ülkemizde üretim-kurs programları henüz aktif olarak gerçekleştirilmeyen mikro/nano teknolojilerinin üretimi ve karakterizasyon işlemleri gerçekleştirilecektir. Teknolojilerin yerinde üretilmesini hedefleyen ülkemizde bir ilkin daha gerçekleştirileceği kursumuzda katılımcılara başarılar dilerim.

 

Prof. Dr. Ercan YILMAZ

NÜRDAM Müdürü

 

Powered by Abant İzzet Baysal Üniversitesi 2016